Akademia

Jak dobrze wybrać szkołę średnią – przydatne linki

Sam temat wyboru szkoły średniej został już szerzej opisany i omówiony w innych artykułach. Zarówno jeśli szukasz różnic między liceum, technikum a szkołą branżową (tutaj), a także jeśli interesuje Cię wybór profilu w liceum (tutaj) lub kwestia przedmiotów rozszerzonych w technikum (tutaj).

Inspiracją do tego artykułu były rozmowy z Wami- uczniami i rodzicami w ramach live’ów i webinarów prowadzonych przed EduSpace. Okazało się, że wielu z Was mierzy się z podobnymi wyzwaniami, szuka odpowiedzi na zbliżone pytania. Główny wydźwięk był następujący: gdzie można znaleźć odpowiedzi na ważne pytania w kwestii wyboru szkoły średniej oraz jakie są narzędzia, które pomogą w jego świadomym dokonaniu? Dlatego ten artykuł jest zebraniem linków, które mogą okazać się pomocne w odpowiedzi na te pytania.

Jeśli jesteś uczniem klasy VI lub VII to także znajdziesz tutaj przydatne dla siebie informacje. W końcu z decyzją o wyborze ścieżki edukacyjnej nie musisz czekać do zakończenia egzaminów ósmoklasisty, warto się nad nią zastanowić wcześniej, żeby móc ją na spokojnie podjąć. Również jako rodzic znajdziesz tutaj informacje jak pomóc dziecku w zadbaniu o przyszłość edukacyjną.

Dodam tylko, że wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, a wszystkie narzędzia zostały tutaj umieszczone bo w mojej ocenie po prostu są przydatne.

Zarówno jeśli interesuje Cię lokalizacja, ranking czy dni otwarte znajdziesz tu listę szkół dobraną do Twoich wymagań. Wystarczy, że podasz podstawowe informacje, zakres przedmiotów i swoje oceny a system dobierze szkoły i profil klasy, które w największym stopniu odpowiadają oczekiwaniom. Długa lista możliwości, szczególnie w dużych miastach, może utrudnić wybór szkoły, dlatego warto sobie pomóc i skorzystać ze wsparcia technologii. Dodam tylko, że dostęp do wszystkich funkcjonalności tej strony jest możliwy po opłaceniu datku.

Strona, na której znajdziesz rankingi liceów i techników z całej Polski, ze względu na osiągnięcia olimpijskie jak również wyniki maturalne w danej szkole. W ostatnich latach została rozbudowana o zestawienie szkół wyższych i kierunków studiów, tak więc jest to bank wiedzy, który może pomóc w czasie rekrutacji i w dokonaniu wyboru co do swojej przyszłości po szkole podstawowej.

Znajdziesz tu informacje gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest większe a gdzie mniejsze (analiza rynku pracy). Dowiesz się, które zawody mają najlepszą perspektywę na pracę, co może ułatwić decyzję co do kierunku kształcenia jak również nakreślić wizję kariery zawodowej.

umów się od razu na bezpłatną konsultację

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz datę i godzinę, która najbardziej Ci odpowiada

Pomysłów na siebie można mieć wiele i tak samo wiele jest zawodów jakie można wykonywać. Na szczęście w jednym miejscu zebrana została lista zawodów kwalifikowanych. Zobacz czy istnieje zawód, który Ciebie interesuje oraz który z nich odpowiada Twoim zainteresowaniom. Jeśli jednak ta lista okazałaby się niewystarczająca, to gov.pl udostępniło wykaz wszystkich zawodów i specjalności (tutaj).

Darmowe narzędzie doradztwa zawodowego, z którym dowiesz się jakie umiejętności musisz posiadać oraz jakie zdobyć wykształcenie, aby pracować w różnych zawodach. Zobacz jaka droga dzieli Cię od szkoły podstawowej do pracy w wybranym zawodzie. Ideą Mapy Karier jest „poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży o rynku pracy i świecie zawodów”.

Służy do tego metoda edukacyjnej wartości dodanej EWD, która pozwala zmierzyć jak bardzo szkoła przyczynia się do osiągania wyników przez jej uczniów. Niejednokrotnie decyzja o wyborze szkoły podejmowana jest przez pryzmat wyników końcowych np. z matury. Tylko tutaj warto się chwilę zastanowić. Co w przypadku gdy dana szkoła, mając już na wstępie wyśrubowane wymagania, przyjmuje z założenia uczniów będących w stanie wytrzymać wysoką presję i utrzymać osiągnięcia a inna placówka rekrutuje osoby z przeciętnymi wynikami, natomiast w toku nauczania w sposób znaczący wpływa na poczynione postępy? Właśnie na to pytanie odpowiada metoda EWD, pokazując jak wiele można się nauczyć i jaki poczynić progres. Zwróć uwagę, która spośród rozważanych przez Ciebie szkół ma zamieszczone o tym informacje.

Masz już dokładne wyniki z egzaminu ósmoklasisty i wystawione oceny? A może na razie są to wyniki przewidywane, ale chcesz sprawdzić jaką dalszą drogę Ci umożliwią? Wykorzystaj narzędzie, które na podstawie wprowadzonych danych: wyników z egzaminu ósmoklasisty, ocen z wybranych przedmiotów i informacji o dodatkowych aktywnościach wyliczy liczbę punktów rekrutacyjnych do szkoły średniej. Możesz dzięki temu sprawdzić, która szkoła jest w Twoim zasięgu, albo na jakie oceny i wyniki warto pracować (jeśli jesteś w VI lub VII klasie), aby dostać się do wymarzonego liceum, technikum lub szkoły branżowej I stopnia.

Kończysz szkołę podstawową i wybierasz swoją ścieżkę edukacyjną, która często w dalszej perspektywie będzie wiązała się z pójściem na studia? Przepustką na nie jest matura oraz to jakie przedmioty będziesz na niej zdawać, a to często zależy od typu klasy w wybranej szkole. Dlatego jeśli Twoim wyborem jest liceum ogólnokształcące lub technikum, sprawdź czego należy się uczyć i jakie przedmioty wybrać jako wiodące, aby już od samego początku rozwijać swoją wiedzę i skupić uwagę na przedmiotach niezbędnych w rekrutacji na studia.

Sprawdź jakim jesteś typem osobowości rozwiązując test 16 Personalities. Dostarcza on poglądowy opis tego kim jesteś oraz jaki sposób wykonywania różnych czynności przychodzi Ci naturalnie i z automatu. Może być to naprawdę ciekawy punkt wyjścia by zdobyć informacje o sobie i tym samym pomóc w wyborze dalszej ścieżki rozwoju. Należy pamiętać, że jest to narzędzie poglądowe, sam test trwa około 12 minut. Dlatego jeśli szukasz certyfikowanych rozwiązań, dostarczających pogłębionej diagnostyki warto przyjrzeć się się testom omówionych w następnym akapicie.

Jeśli masz trudności w sprecyzowaniu co chcesz dalej robić, nie wiesz jaką szkołę średnią wybrać, czym się interesujesz, jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakie masz predyspozycje i jaki zawód pozwalałby na ich najlepsze wykorzystanie to warto rozważyć narzędzia, które mogłyby dostarczyć odpowiedzi na te pytania. Poniżej wymienię kilka najczęściej stosowanych płatnych rozwiązań, jednak na tym nie kończy się lista.

Narzędzie diagnostyczno- rozwojowe FRIS (link) pokazuje jak wykorzystać naturalne predyspozycje oraz opisuje sposób myślenia i działania. „Wyjaśnia jak ludzie podejmują decyzje i rozwiązują problemy” (ze strony).

Test Gallupa, inaczej badanie Clifton StrengthsFinder (link), dostarcza informacji o Twoich talentach, a tym samym pozwala na rozwój mocnych stron. Możesz dzięki temu pogłębić samoświadomość, poznać i zrozumieć siebie i swój sposób działania.

Poszerzona diagnostyka predyspozycji i osobowości (link) wykorzystująca testy z Pracowni Testów Psychologicznych. Dostarcza informacje o zdolnościach i talentach, kompetencjach społecznych, preferencjach zawodowych (opis Twojego stylu pracy) oraz dalszych możliwościach rozwoju, w tym perspektywy zawodowe. Jest to narzędzie, z którego korzystamy w EduSpace, więc w razie pytań możesz skontaktować się bezpośrednio ze mną (dane kontaktowe na dole artykułu).

sprawdź nasze zajęcia

Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze przedmioty

O autorze

Piotrek Sus eduspace blog

Piotrek Sus

Pomysłodawca i współzałożyciel EduSpace Tutoring Center. Na co dzień pokazuje swoim podopiecznym, że niemożliwe staje się możliwe. Marzy, by nigdy nie stracić pasji do uczenia się. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, co z resztą robi od ponad 6 lat, pracując z młodymi ludźmi. Z zajawek, sprawia mu przyjemność wszystko to, co wymaga wyjścia ze strefy komfortu

Jeśli mogę Ci w czymś pomóc, skontaktuj się bezpośrednio ze mną

lub umów się na bezpłatną konsultację online, wybierając dogodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami!

Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie najszybciej jak to możliwe!

Wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, co oznacza, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z naszej strony. Przed przesłaniem nam Twoich danych osobowych, zapoznaj się z dokładniejszymi informacjami na temat tego, jak będziemy je przetwarzać.

Udostępnij ten post

Podziel się tutaj swoją opinią

Sprawdź nasze zajęcia

Zobacz ofertę zajęć EduSpace i umów bezpłatne konsultacje!